Nasze domki Janosik Góralski, Janosik 2 Komfort i Janosik Premium położone są w malowniczej dolinie górskiej Łopuszna. Łopuszna zaś leży w Gorcach, niedaleko Pienin, u stóp Wysokich Tatr, nad rzeką Dunajec przy ujściu potoku o tej samej nazwie.
Zaletą Łopusznej jest mikro klimat, który sprzyja wypoczynkowi oraz rekreacji. Domki usytuowane są na osiedlu domków turystycznych, gdzie możecie korzystać w pełni z ciszy, spokoju, czystego powietrza, ale także bliskości nieodległych miejscowości czysto turystycznych. Łopuszna ma więcej do zaoferowania niż gdybyście mieszkali na przykład w samym Zakopanem lub Białce. Po prostu, korzystając z ciszy i spokoju, wszędzie będziecie mieć stosunkowo blisko.
Łopuszna świetnie sprawdza się jako baza wypadowa dla pieszych wędrówek po szlakach górskich (np. na Turbacz – 1310 m. n.p.m.), wycieczek rowerowych, ale także dla spokojnych spacerów np. z wózkiem czy z „kijami”. Dojdziecie stąd m.in. do granic Gorczańskiego Parku Narodowego.
Szlaki, którymi można wejść na Turbacz z psem.
Rowery
Bezpośrednio z Łopusznej będziecie mogli skorzystać z tras i ścieżek rowerowych (ponad 200 km). Poniżej możecie pobrać sobie mapę w formacie gpx i zaimportować ją do nawigacji (albo odpowiedniej aplikacji na telefon).
StStadnina Koni
W Łopusznej znajduje się Stadnina Koni, gdzie możecie pobierać lekcje nauki. Klik. Stadnina oferuje jazdę konną na miejscu, również z przeszkodami oraz w terenie. Można nawet załapać się na kilkudniową wycieczkę konną. Ponadto stadnina w Łopusznej organizuje przejażdżki bryczkami i kuligi. Jesienią natomiast, z okazji dnia Św. Huberta, czyli Hubertusa, można podziwiać pogoń za lisem — to sławna tradycja myśliwych, kiedy zamiast na lisa zawodnicy polują na jeźdźca z lisią kitą na ramieniu.
Skansen — dwór Tetmajerów
W Łopusznej odwiedzicie zabytkowy skansen (Dwór i chałupy chłopów) z 1784 roku. Drewniany dwór Tetmajerów w Łopusznej, znajduje się niedaleko głównej drogi nr 969 z Nowego Targu do Szczawnicy.
Drewniany Kościół w Łopusznej
Kościół Przenajświętszej Trójcy, który stoi kilkadziesiąt metrów za Dworem Tetmajerów w Łopusznej.
Restauracja Pstrąg
Zjecie pyszne pstrągi z własnej hodowli w restauracji PSTRĄG, zaraz po zjeździe z drogi głównej, przyrządzane na wiele sposobów. Zapewniam, że już nigdy nigdzie żaden pstrąg Wam nie będzie tak smakował jak tutaj.
Turbacz – najwyższy szczyt Gorców szlakiem z Łopusznej
Szlaki, którymi można wejść na Turbacz z psem.
Ksiądz Józef Tischner:
Wieś Łopuszną za swój dom uważał Ksiądz Józef Tischner. Urodził się w Starym Sączu, ale gdy miał kilka lat, jego rodzina przeniosła się do Łopusznej. To miejsce do końca życia uważał za swój dom. W zabytkowym kościółku w Łopusznej odprawił prymicyjną mszę świętą, jak również wiele innych mszy świętych. Zawsze wracał w góry, uprawiał taternictwo, a w Gorcach wybudował bacówkę, w której spędzał dużo czasu ze swoimi bliskimi. Spoczął na cmentarzu w Łopusznej, pozostając już na zawsze w swojej ukochanej wsi.
Tutaj znajduje się kilka miejsc, które można odwiedzić, a które są z Księdzem Józefem związane:
Dom Pamięci Księdza Tischnera
Bacówka Księdza Józefa Tischnera
Grób Księdza Józefa Tischnera
A poza Łopuszną…
Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem to wielka atrakcja regionu, bo co innego spacerować przełomem Dunajca, a co innego spłynąć tratwą przez wzburzone fale. Spływ Dunajcem zaczyna się w Sromowcach i można zakończyć go w Szczawnicy lub też kontynuować do Krościenka nad Dunajcem. Jednak w naszej opinii nie ma to już sensu, ponieważ to, co najpiękniejsze, zobaczycie w drodze do Szczawnicy. Odcinek ma około 8 km długości, a Dunajec szalenie meandruje pomiędzy wysokimi nawet na 300 metrów wapiennymi ścianami. Spływ do Szczawnicy zajmuje przeważnie ok 2,5h, natomiast do Krościenka jest dłuższy o kwadrans. Fantastyczne widoki, lokalne opowieści Flisaków o legendach, anegdotki. Nie znam osoby, która nie wróciłaby zachwycona ze spływu.
Szlak Trzy Korony
Sokolica
Możecie się też wybrać szlakiem na Trzy Korony i/lub Sokolicę. Uwaga: to teren Pienińskiego Parku Narodowego, nie wolno wprowadzać psów! Poczytajcie o możliwościach tras turystycznych.
Czorsztyn
Niedaleko nas. Już sam dojazd jest atrakcją. Wspaniałe widoki Tatr, Pienin, jeziora Czorsztyńskiego. Zamek w Czorsztynie oraz w Niedzicy. Nad jeziorem plaże, można się opalać. Możecie wypożyczyć łódkę, rower wodny.
Szczawnica – uzdrowisko
Piękne domy wypoczynkowe pamiętające czasy lat przedwojennych. Place, deptaki. Liczne Pijalnie wód leczniczych. Możecie też wjechać kolejką krzesełkową na Palenicę.
Białka Tatrzańska
Wreszcie „słynna” Białka Tatrzańska – to największy ośrodek narciarski w Polsce. A i w lecie można wyjechać kolejkami na górę, podziwiać widoki.
Na dole resort ze SPA i wodami termalnymi, tam liczne atrakcje dla dzieci (zjeżdżalnie itp.), sauny, baseny zewnętrzne, w lecie otwarty duży zewnętrzny teren z leżakami.
Kompleksy termalne
W Szaflarach.
Polecam Wam też basen miejski w Nowym Targu – zdecydowanie mniej zatłoczony niż Termy, no i można popływać.
Zakopane – stolica polskich Tatr
Możecie pojechać kolejką z wagonikami na górę Gubałówka, skąd możecie pójść na spacer, piękne widoki. Przejść po ulicy Krupówki. Spróbować miejscowych specjałów, kupić pamiątki.
Wyprawa w samo serce Tatr – do Morskiego Oka. To największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody Morskiego Oka otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Widoki zapierające dech w piersiach. Doliny Chochołowska i Kościeliska – dwa świetne miejsca na spacery widokowe. Dobre też dla mniej wprawnych.
PRZED WYPRAWAMI W RÓŻNE MIEJSCA NA PODHALU, JEŻELI JESTEŚCIE Z PIESKAMI, SPRAWDŹCIE WCZEŚNIEJ, CZY PIESKI MOGĄ WEJŚĆ (np. na Trzy Korony w Pieninach nie wejdą). Jednakże na większość szlaków w Gorczańskim Parku Narodowym będą mogły wejść.
Kościół w Dębnie
Wyjątkowy zabytek z XV w., znany w Polsce i za granicą, w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został zbudowany bez użycia gwoździ i praktycznie od powstania pozostał niezmieniony.
Przełom Białki
Wyjątkowo piękne miejsce pomiędzy dwoma skałami gdzie przepływa rzeka Białka – uznawana za jedną z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce. Walory krajobrazowe nie ustępują archeologicznym, w Jaskini Obłazowej znaleziono najstarsze ślady człowieka w Pieninach sprzed około 40 tys. lat oraz pochodzący sprzed 30 tys. lat bumerang z ciosu mamuta, uznawany za najstarszy bumerang na świecie.
Wąwóz Homole
Zachęcamy wybrać się na piękną wycieczkę, przez trzy rezerwaty przyrody.
I na koniec może zainteresuje was wyjątkowe miejsce, nostalgiczne, historyczne:
Osada Czorsztyn
W skład osady wchodzi 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 wiejskich chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek z drewnianym lamusami nad nimi. Wszystkie obiekty zostały przeniesione tu z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna, i pochodzą z XIX i początku XX wieku. Przeniesione tu zostały przed zalaniem Jeziora Czorsztyńskiego.
Aktywna rozrywka dla dużych i małych:
Brama w Gorce
Najnowsza atrakcja w Gorcach, dla aktywnych osób, chcących ciekawie spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody! Znajdziecie tutaj ścieżkę edukacyjną, tunel podziemny, wieże widokowe, pawilon edukacyjny, plac zabaw, bacówkę i kawiarnie.
Spiska Kraina: Park miniatur i Park rozrywki
Rodzinny Park Rozrywki, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Znajdziecie tutaj rozbudowany Park Linowy z wieloma trasami, Planetarium 3D, Laserowy Paintball, Kino 12D, tory pontonowe i Golden Bungee.
Park Linowy w Czorsztynie
Ablandia
Wszędzie na Podhalu jest dużo restauracji z lokalnymi, ale nie tylko, potrawami. Przykładowo polecam:
Restauracje
- Restauracja „PSTRĄG” w Łopusznej – najlepsze pstrągi w okolicy przyrządzane na wiele sposobów (genialny tatar z pstrąga)
- Restauracja „KARCMA U BORZANKA” w Nowym Targu – lokalne specjały w atrakcyjnych cenach
- Restauracja „VILLA TOSCANA” w Nowym Targu – włoska kuchnia,
- Restauracja „GÓRALSKO STRAWA” w Nowym Targu – góralska kuchnia z rozmachem
- Restauracja „JADŁOMANIA” w Nowym Targu – mała, kameralna restauracja z kuchnią Fusion
- Restauracja „SCHRONISKO” w Bukowinie Tatrzańskiej – wspaniała kuchnia na światowym poziomie, kiedyś pod patronatem słynnej restauratorki Magdy Gessler, ale po rozstaniu z panią Gessler, poziom pozostał nadal wysoki.
- Restauracja “SUSHI HOUSE“
- Restauracja “ABSYNT“